Chovatelská stanice Šedý vítr - Bouvier des Flandres

Střih

Před úpravou psa nejprve pořádně rozčešeme. Musíme si uvědomit, že úprava srsti musí respektovat a zdůrazňovat typické znaky tělesné stavby. Správná úprava dotváří jedinečný vzhled flanderského bouviera, který se nesmí podobat velkému knírači nebo černému ruskému teriérovi. Formát těla je kvadratický a střih musí tomu odpovídat.

S úpravou je nejlepší začít od ocasu. Místa pod ocasem zkrátíme velmi nakrátko, viz obr. 2. postupně ponecháváme delší srst na zadních stranách nohou, kde je srst delší. Všechny přechody musí být plynulé. Na stehnech nemá být srst příliš dlouhá (tvořila by "kalhotky"), sestříháme stehna tak, aby bylo zřetelné osvalení, obrysy končetin musí být čisté, ostré, bez přečnívajících chlupů.

Tlapky všech končetin jsou okrouhlého tvaru, uzavřené. Srst mezi prsty se vyholí strojkem nakrátko. Srst na končetinách se zastřihne dokulata, tak aby nic nepřečnívalo. Na horní části trupu se srst zkrátí nejvíce, přechody na boky musí být plynulé, neznatelné.

Na spodní straně hrudníku se ponechá poněkud delší srst, abychom, zdůraznili hloubku hrudníku. Nejdelší srst se ponechává na v úrovni loktů, a postupně přecházíme směrem k břichu, které je lehce vtažené. Zde srst více ostříháme, slabiny mírně zvýrazníme.

Předhrudí a krk se stříhá (obr.7) tak, aby krk nebyl dlouhý. Pod hrdlem vše vystříháme, později plynule přecházíme na předhrudí, rovněž tak do srsti na hřbetě.

Přední končetiny jsou dobře osvalené a střih tomu musí odpovídat.

Speciální je úprava na hlavě. Temeno a uši se vystříhávají velice krátce, aby se zdůraznila přiměřená délka hlavy a její plochost. Nad očima se ponechá delší srst tvořící obočí. Není příliš dlouhé, aby nezakrývalo oči.

Prostřední pramen mezi očima se nestříhá. Vous pečlivě rozčešeme a nestříháme, pouze velice jemně zastřineme konečky, aby se nelámaly.

Na konci úpravy psa ještě jednou rozčešeme a všechny přečnívají chlupy zarovnáme. Pes musí vypadat upraveně, ale přitom musí být zachována jeho přirozenost.

Střih 1a Střih 1c Střih 2a Střih 2b Střih 2c