Chovatelská stanice Šedý vítr - Bouvier des Flandres

Flanderský bouvier

Standard FCI č.191

ze dne 2.6.1993, FCI skupina 1, sekce 2, se zkouškami z výkonu

Země původu

Belgie (Francie)

Celková charakteristika

Podsaditý, dobře vázaný, kompaktní pes. Přes svou mohutnost vykazuje mimořádný temperament a rychlost. Má krátké zavalité tělo na silných, dobře osvalených končetinách, působí dojmem síly, ne však těžkopádnosti ve svém celku. Přílišná robustnost a nadměrná hmotnost je na závadu jeho pružnosti a pohyblivosti. Příliš těžký bouvier by nebyl schopen práce, ke které je určen, příliš lehký by nebyl bouvierem. V jeho výrazu má být patrná inteligence, energie a rozvaha. Má klidný charakter smělého a rozvážného psa, je inteligentní, sebevědomý, s dobře vyvinutým obranným pudem. Psychické vlastnosti bouviera jsou dědictvím po jeho předcích, kdysi vybíraných pastevci a honáky.

Hlava

Vousem kolem čenichu působí masivně, dobře formovaná, úměrně k velikosti těla, nesená vzpřímeně. Stop vypadá výraznější než ve skutečnosti je. Vysoké obočí, široké, silné čelo se silnými kostmi. Šířka mozkovny se má rovnat délce. Poměr mozkovny k čenichu je 3:2. Dobře vyvinutý široký, černý čenich, otevřené nosní dírky, dobře vyvinutá čelist se silnými bílými zuby. Skus nůžkový nebo klešťový. Oči jsou středně velké, ani zapadlé, ani vypouklé, co nejtmavší, oválného tvaru. Uši jsou vysoko nasazené, pokud jsou kupírované stojatém trojúhelníkového tvaru, poměrně krátké. Nekupírované ucho je dopředu klopené, trojúhelníkového tvaru, špička přiléhá k lícím.

Krk a trup

Krk je silný a svalnatý, bez laloků přechází do pevného rovného hřbetu. Tělo je mohutné, čtvercového formátu, klenutá žebra, hrudník dosahující až k loktům, krátké boky. Ocas je zkrácen asi na 5 cm, vrozená bezocasost není považována za chybu. Končetiny: Rovné, se silnými kostmi, dobře osvalené, loket těsně přiléhající k tělu, pánevní silně osvalené se širokými, hlubokými osvalenými hlezny, bez paspárků. Tlapky jsou kulaté, silné, dobře uzavřené se silnými a černými drápy.

Srst

Velmi bohatá, tvrdá, asi 6 cm dlouhá, zkadeřená, ale ne vlnitá a kudrnatá, na hlavě krátká, na hřbetě tvrdá a suchá, jemná a hustá podsada, hustý vous, velmi tmavá kůže. Barva musí být jednotná po celém těle, a to černá, černošedá, šedá v různých odstínech, často žíhaná. Vybledlá barva je nežádoucí.

Velikost

Pes 62 - 68 cm, fena 59 - 65 cm, pro obě pohlaví je ideální výška ve středu těchto údajů, to je 65 cm u psa a 62 cm u feny.

Hmotnost

Pes 35 - 40 kg, fena 27 - 35 kg.

Znění standardu je značně zkráceno.